BIM statyboms. 1 dalis

Sveiki. Artėja metų įvykis statybų versle – paroda RESTA, sulaukianti didelio statančių, remontuojančių ir renovuojančių susidomėjimo. Atsižvelgdami į tai, kad pavasaris – statybų sujudimo metas, šį kartą parengėme straipsnį apie tai, kaip BIM technologijas tinkamai išnaudoti statybų efektyvumui didinti.

Straipsnio sutrumpinta versija – žurnalo „Statyba ir architektūra“ 2016 m. 3-iame numeryje, o šiame tinklaraštyje – visas straipsnio turinys. Gero skaitymo ir naudingų žinių!


TOPCON_BIM_workflowPastatų informacinis modeliavimas (BIM – Building Information Modeling) sparčiai įgyja pripažinimą kaip priimtiniausias projektavimo metodas, leidžiantis sklandžiai bendradarbiauti įvairiems projekto dalyviams ir užsakovams. Duomenimis turtingas pastato modelis gali būti naudojamas darbams planuoti, koordinuoti, statybai ar kitiems statybos procesams vykdyti. Tačiau galutinis projekto rezultatas ir jo sėkmė priklauso nuo gebėjimo fiksuoti visus svarbiausius BIM duomenis bei keistis jais su įvairiais projekto dalyviais skirtingose projekto stadijose.

Pastato informacinio modelio, kaip ir bet kuriuo kitu metodu atliekamo projekto, galutinis tikslas yra kokybiškas, tvarus bei tikslus (be klaidų) statinys. Visa projektavimo etape sukaupta informacija yra ypač svarbi tolesniuose projekto įgyvendinimo etapuose, tačiau rangovai ir NT priežiūros atstovai kol kas nepakankamai pasiruošę perimti visus BIM projekto duomenis. Taigi kaip BIM projekto informaciją tinkamai ir efektyviai panaudoti statybai ir sumažinti jos sąnaudas?

BIM ir informacijos mainai statyboje

Prieiga prie naujausių darbo brėžinių statybų aikštelėje yra teisingai atliktų darbų greičio ir kokybės raktas. Tokiu metodu dirbantys žmonės sumažina tikimybę atlikti darbus neteisingai, o vėliau juos taisyti ar perdaryti. Tikriausiai ne kartą yra tekę tikrinti brėžinių datas ieškant aktualios brėžinio redakcijos ar, gavus atnaujinimą iš projektuotojų, keliauti į vagonėlį atsispausdinti naujų brėžinių. Galimybė talpinti visą modelio informaciją visiems prieinamoje vietoje gali išspręsti šias problemas.

Norint teisingai komunikuoti tarpusavyje, nepakanka visiems gerai žinomų „Dropbox“ ar „GoogleDrive“. Šiuo atveju pasitelkiamos tam pritaikytos debesų kompiuterijos platformos, leidžiančios matyti naujausią pastato 3D modelį, brėžinius ir jų saugojimo istoriją, pokyčius, komentarus ar aktualius pastato elementų susikirtimus. Taikant tokį bendradarbiavimo principą atsiranda galimybė lanksčiau dėlioti projektavimo darbus, numatant projektavimo komandai tik tas užduotis, kurios turi būti atliktos artimiausiomis dienoms.

TOPCON_BIM_integrated

BIM ir matavimai (BIM žymėjimai)

Suprojektuoto pastato BIM modelyje kiekvienas elementas turi savo tikslią vietą erdvėje (koordinates). Deja, dėl komunikacijos stygiaus ne visa informacija perkeliama iš kompiuterinio modelio į statybų aikštelę, ne visada korektiškai įgyvendinami statybininkų interpretuoti brėžiniai. Tuomet atsiranda klaidos, taisymai ir didelės neplanuotos išlaidos. Jei visa BIM informacija būtų kokybiškai perkeliama į statybų aikštelę (tiksliai nužymint kiekvieną projekto tašką), tai leistų sutaupyti daug laiko ir pinigų.

Kiekvieno BIM modelio elemento pozicija yra aprašoma X, Y, Z koordinatėmis ir unikaliu taško numeriu. Panaudojant debesų technologijas, informacinį visų taškų failą galima lengvai perkelti iš kompiuterio į techninę įrangą. Nužymėjimo vedlys (techninė įranga) lazeriu nurodo realią BIM modelyje esančio taško poziciją statybų aikštelėje. Tokio tipo žymėjimai tinka pastato riboms, sienoms, grindims, klojiniams, atramoms, kolonoms, vidaus inžineriniams tinklams bei kitiems pastato elementams pažymėti. Be to, žymėjimo taškų koordinatės gali būti grąžinamos atgal į pastato skaitmeninį modelį – taip palengvinamas ir pagreitinamas „As-Built“ („Taip pastatyta“) modelio parengimas.


Šį kartą tiek informacijos apie BIM galimybes statybos efektyvumui didinti. Kitoje dalyje – BIM ir statybos darbų planavimas, BIM įtaka statybos produktų gamybai, logistikai ir kt.

Beje, visus norinčius sužinoti, kaip veikia ir kokią naudą duoda integruoti ir praktikoje patikrinti BIM sprendimai, kviečiame apsilankyti stende BIMLINK parodoje RESTA 2016.

BimLink stendas1110x250BIMLINK stende (nr. 3.23) – visi atsakymai, kaip BIM metodų taikymas statyboje gali pakelti statybos procesą į ženkliai aukštesnį kokybės ir efektyvumo lygį.

BimLink stendas 1110x250 2

Share Button

Leave a Reply